mindaugas@housing.lt
+370 657 46366

------------------------------------------------------------

konsultacija, užsakymų priėmimas


    Apgaubkite savo

namus šiluma

Polistirenas fasadui, grindims, stogui

Struktūrinis tinkas

Strukturinio dekoratyvinio tinko rūšys ir savybės. Kurį pasirinkti?

Tinkų rūšys ir savybės

Dėl  išorinių sąlygų poveikio bei klimato ypatumų reikia rinktis mūsų klimatui pritaikytus dekoratyvinius tinkus, kad šie atlaikytų kuo ilgiau.

Į tinkavimo medžiagos sudėtį įeina rišamosios medžiagos, natūralūs užpildai (smulkusis žvyras, smėlis, miltai), pigmentai ir darbines savybes modifikuojantys priedai. Mineralinio tinko rišamoji medžiaga yra cementas. Šio tinko kietėjimo procesas vyksta dėl cheminės reakcijos, kurios metu prisijungia vandens dalelytės.

Akrilinio tinko rišamajai medžiagai naudojami išsklaidytieji polimerai, kurių surišimo procesas prasideda garuojant vandeniui. Tinko rišamosios medžiagos tipas turi lemiamos įtakos tinko sluoksnio savybėms.
Renkantis tinką būtina atsižvelgti į tai, kokia buvo naudota šiltnamoji medžiaga (vata ar polistirolas), kokios paskirties pastatas, vietovė ir, suprantama, ir į tai kaip turėtų atrodyti namo fasadas.

SVARBU

Jei fasadai apšiltinti mineraline vata, jų tinkuoti akriliniu tinku (ar kitais akrilinių dervų pagrindo tinkais) negalima. Akrilinis tinkas nepraleidžia vandens garų, kurie, per mineralinę vatą pasiekę tinką, neturi kur išgaruoti. Dėl susidariusio kondensato tinkas atsilups.

Pagal faktūrą tinkus galima skirstyti į tinką, sudarantį lygų paviršių, „samanėlės" ir „lietučio" tipus. Medžiagos sudėtyje esantys grūdeliai suteikia paviršiui (priklausomai nuo grūdelių dydžio) išraiškingesnę arba švelnesnę faktūrą.

Pagal sudėtį tinkai skirstomi į mineralinius ir polimerinius, kurių yra akrilinių, silikoninių, silikatinių, silikatiniai-silikoniniai.

Svarbiausios techninės dekoratyvinio tinko charakteristikos pagal standartą EN 1602 yra: vandens įgeriamumas, vandens garų pralaidumas, savaiminio išsivalymo savybės.

Mineralinis tinkas

Pasižymi labai geru laidumu garui, todėl sluoksnis "kvėpuoja";

Nedegus, todėl tinka aukštiems ir padidintos gaisrinės saugos pastatams;

Gaminami baltos ir kelių pastelinių spalvų, gali būti dažomi;

Išlieka birūs net ir laikant minusinės temperatūros sąlygomis, maišomi su vandeniu, reikalauja tikslios darbo technologijos;

Šis tinkas pigiausias, bet neelastingas ir neatsparus taršai;

Galima dažyti akriliniais, silikatiniais arba silikoniniais dažais

Akrilinis tinkas

Pasižymi nedidele įgertimi, todėl puikiai tinka naudoti regionuose, kur gausu kritulių;

Elastingas, atsparus pagrindo deformacijai ir išorinėms apkrovoms;

Gaminamas drėgno pavidalo, paruoštas naudojimui;

Gausi spalvų gamos pasiūla;

Galima dažyti akriliniais arba silikoniniais dažais;

Akrilinių dervų pagrindu gaminamas mozaikinis tinkas („Alpol AT 390-397 Mosaic). Jo sudėtyje yra natūralus spalvoti akmenukai, ypač tvirtas ir atsparus plovimui bei trynimui. Itin tinka tinkuoti pastatų cokolius, pamatus, balkonų sienas ir pan.  Daug spalvų ir atspalvių. Mišinys paruoštas naudojimui. Mozaikinis tinkas sudaro hidrofobinę, turinčią mažai vidinių įtempimų dangą. Didelė grynojo polimero koncentracija garantuoja labai didelį atsparumą atmosferos poveikiui, plovimui, trynimui ir kitokio pobūdžio pažeidimams.

Silikoninis tinkas

Geras oro pralaidumas ir puikios hidrofobinės ypatybės;

Atsparus blukimui, gerai valomas;

Padidintas atsparumas UV spinduliams;

Didelis spalvų ir atspalvių pasirinkimas;

Galima dažyti silikoniniais dažais;

Silikatinis tinkas

Geras oro pralaidumas;

Dėl aukštos pH itin atsparus mikrobiologinei taršai;

Didelis spalvų ir atspalvių pasirinkimas;

Galima dažyti silikatiniais arba silikoniniais dažais;

Silikatinis-silikoninis tinkas

Tai sudėtinis dviejų skirtingų tipų tinko produktas - siloksano dervos ir silikato.

Sujungus šias dvi medžiagas buvo gautas tinkas, pasižymintis ypač aukštomis vandens garų pralaidumo ir tuo pačiu   ypač žemomis vandens įgeriamumo savybėmis.

Didesnis šarmingumas pagerina natūralią paviršiaus apsaugą nuo mikroorganizmų augimo, o kompaktiška polimerų struktūra apsaugo tinko paviršių nuo purvo dalelių įsiskverbimo.

Tinkui parinkti būtina informacija apie tinkuojamą pastatą. Išsiaiškinkite šiuos dalykus:

1. Koks yra pastato sienų garų laidumas?

Dekoratyvinis tinkas turi  lengvai praleisti vandens garus iš patalpų. Jeigu tinkuojama siena gerai laidi vandens garams (akytas betonas, ypač, jei apšiltintas mineraline vata), tai ir dekoratyvinis tinkas turi juos gerai praleisti. Tokiu atveju tinkamiausias -  mineralinis arba silikatinis tinkas. Jei sienos laidumas garams vidutinis, tiks ir kitų rūšių tinkas.

2. Koks yra pastato amžius?

Sudūlėjusios sienos turi labai didelį garų pralaidumą, todėl senus, keliasdešimties metų pastatus būtina tinkuoti garams laidžiu tinku. Tam ypač tinkamas silikatinis tinkas.  

3. Ar šalia pastato yra medžių, vandens telkinių?

Jeigu taip, labai tikėtina, kad ant fasado  atsiras organinių nešvarumų: dumbliai arba grybeliai. Mineralinis ar silikatinis tinkas yra stiprios šarminės reakcijos (pH ~12), o tokioje aplinkoje mikroorganizmų vystymasis yra neįmanomas. Akrilinis ir silikoninis tinkas turi  priedų, stabdančių mikroorganizmų vystymąsi. Organiniams nešvarumams atsparesnis ir dekoratyvinis tinkas su sumažintu vandens įgeriamumu.

4. Ar šalia pastato vyksta intensyvus eismas, ar yra kitų taršos šaltinių?

Tokiose vietose rekomenduojama naudoti silikoninį tinką, nes jis ilgai lieka švarus - mažesni nešvarumai lietui lyjant nusiplauna patys. Akrilinis tinkas irgi tiks.

Spalvų ir rūšių spektras labai platus. Visų gamintojų dekoratyvinis tinkas yra kokybiškas. Kainą lemia tinko rūšis, jo savybės ir spalvos intensyvumas.


Atnaujinant ir apšiltinant namus rekomenduojama naudoti vieno gamintojo sistemą ar medžiagas, kurių savybės būna suderintos tarpusavyje.

Kad ir koks išsamus būtų dekoratyvinio tinko parinkimo aprašymas, vienareikšmio atsakymo, kurį tinką reikia rinktis, nerasite. Tinko pasirinkimas - kompromisas, kai kažkas aukojama vardan kažko. Svarbu nesuklysti, išsiaiškinti situaciją. Labai svarbu, kad tinkų, gruntų, dažų pardavėjas turėtų visas reikiamas medžiagas bei kvalifikuotus konsultantus.

Tinko ir spalvos ilgaamžiškumas

Labai svarbu fasadus dažyti ir tinkuoti kuo šviesesnio atspalvio medžiagomis. Pasirenkant tamsius tonus yra pavojus, kad vasarą, kaitinant saulei, sluoksnis labai įkais, neatlaikys įtempimų ir pradės trūkinėti.

Didžiausias neigiamas klimato poveikis tinkuotoms lauko sienoms  yra šaltuoju metų laikotarpiu. Lietuvos klimatui būdingos žiemos su dažnai pasikartojančiais atodrėkiais ir po jų einančiais atšalimais. Dažnai būna, kad atšilimo metu iškrenta krituliai. Atodrėkiai gali kartotis dažnai ir dėl jų gausos bei pakankamai didelės temperatūrų svyravimo amplitudės apdailos paviršių ardantis poveikis yra didelis. Dėl šios priežasties labai svarbu, kad tinko įgeriamumas būtų kuo mažesnis.

Ultravioletinė saulės spinduliuotė paviršiuje sukelia fotocheminius pokyčius. Spavoto tinko ar dažytą paviršių neigiamai veikia oro tarša, ant apdailos paviršiaus nusėda suodžiai, dulkės, druskos.